ODWIEDZIŁO NAS

Dziś2
Wczoraj74
W tym tygodniu2
W tym miesiącu2
All191806

VCNT - Visitorcounter

Luty miesiącem Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół Prywatnych w Opocznie

Luty w Zespole Szkół Prywatnych w Opocznie był miesiącem Bezpiecznego Internetu. W tym czasie odbywały się na terenie szkoły spotkania z Rodzicami prowadzone przez pedagoga szkolnego i przedstawicieli KPP w Opocznie pod hasłem: „Bezpieczeństwo w Internecie i cyberprzemoc”. Podczas tych spotkań przedstawiliśmy rodzicom zagrożenia płynące z korzystania z Internetu przez ich dzieci oraz skalę tych zagrożeń. Rodzice dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc, poznali jej formy oraz oznaki sygnalizujące, że dziecko może mieć kłopoty związane z korzystaniem z Internetu. Poznali również sposoby interweniowania oraz dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy. Na zakończenie spotkania otrzymali „10 Porad dla Rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci".
We wszystkich klasach odbywały się warsztaty prowadzone przez pedagoga szkolnego, nauczycieli p. Edytę Grzywacz i p. Radosława Jurka pod hasłem „Bezpieczeństwo w Internecie i cyberprzemoc” oraz spotkanie z przedstawiciel KPP w Opocznie. Podczas tych działań przypominaliśmy uczniom, że korzystanie z Internetu może wiązać się z różnymi zagrożeniami:
  • kontakt z niebezpiecznymi i nieprzyzwoitymi treściami,
  • kontakt z niebezpiecznymi osobami,
  • uzależnienie od Internetu,
  • przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – cyberprzemoc (uczniowie poznali formy cyberprzemocy oraz co zrobić, gdy doświadczasz przemocy w sieci),
  • uporczywe nękanie, groźby itp.. – stalking. Omówiona została również odpowiedzialność karna nieletnich za publikowanie nieprzyzwoitych treści, zdjęć lub filmów bez zgody osoby znajdującej się na nich, za stalking i cyberprzemoc.
W lutym uczniowie wszystkich klas brali również udział w profilaktycznych spektaklach teatralnych prezentowanych przez Impresariat Artystyczny Inspiracja z Krakowa. Dla szkół podstawowych zaprezentowane było przedstawienie pt.: „Psoty nie z tej Ziemi”, a dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych „Wyjście poza schemat”. Obydwa przedstawienia związane były z tematyką bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocą. Na ternie szkoły została również umieszczona gazetka informacyjna na temat zagrożeń związanych z siecią i cyberprzemocą.
A.K.