ODWIEDZIŁO NAS

Dziś1
Wczoraj59
W tym tygodniu299
W tym miesiącu364
All197227

VCNT - Visitorcounter

7.Festiwal Filmoteki Szkolnej

Ponad 200 uczniów z całej Polski wzięło udział w 7. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Wręczenie nagród odbyło się 17 czerwca w Warszawskiej Szkole Filmowej. "To jedyna tego rodzaju formuła spotkania nauczycieli , uczniów i twórców filmowych" - mówi Agata Sotomska z PISF.
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie już po raz trzeci zostali nagrodzeni udziałem w festiwalu. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Łukasz Rogulski , Mateusz Garbaczewski oraz Adrian Dziubałtowski .
Pierwszego dnia festiwalu uczniowie udali się na wizyty studyjne, podczas których odwiedzili Archiwum Filmoteki Narodowej, Chimney, Plan Filmowy i Laboratorium Filmowe WFDiF, Platige Image, Studio Master Film i Wajda School. Zapoznali się z tajnikami produkcji filmu, tworzeniem efektów specjalnych , rekonstrukcji cyfrowej i postprodukcji.

W warszawskim kinie „Elektronik” obejrzeli film „Demon” w reżyserii Marcina Wrony. Po seansie spotkali się również z twórcami filmu. Uczestniczyli w dyskusji. Wieczorem wzięli udział w Hotelowej Grze Filmowej .

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się uroczystą galą, podczas której wystąpili : Anna Sienkiewicz- Rogowska – Dyrektor Filmoteki Narodowej , dr Maciej Ślesicki – Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Alicja Pacewicz – Wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej. Odbył się również pokaz spotów szkolnych Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Festiwal Filmoteki Szkolnej, poza wyróżnieniem najlepszych młodych filmowców, ma na celu przekazywanie im wiedzy na temat sztuki filmowej. Narzędziem do tego mają być spotkania warsztatowe ze specjalistami z najróżniejszych dziedzin sztuki filmowej. Zajęcia w tym roku prowadzili wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej : m.in. Agnieszka Kruk, zajmująca się scenariuszami filmowymi. Warsztaty krytyki filmowej były animowane przez młodych dziennikarzy filmowych, m.in. Kaję Klimek, Annę Bielak, Piotra Głuszkowskiego, Michała Pabiś-Orzeszynę. Organizatorzy przygotowali dwie ścieżki : warsztaty dla filmowców oraz krytyków filmowych. W ramach ścieżki producenckiej uczniowie pracowali w warsztatach : reżyserskim( Maciej Prykowski), operatorskim( Wojciech Rawecki), aktorskim( Piotr Zelt) i scenariuszowym( Agnieszka Kruk). Ścieżka dziennikarska składała się z warsztatów o wideorecenzjach ( Kaja Klimek), wywiadach z filmowcami ( Anna Bielak), podstawach dobrych recenzji ( Piotr Guszkowski) oraz przemyśle rozrywkowym(Michał Pabiś – Orzeszyna ).

Uczestnicy festiwalu otrzymali nagrody w postaci dyplomów ,zestawów filmów oraz książek o kinematografii.
Festiwal to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje, angażując w to szkoły i lokalne społeczności .Przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie: Łukasz Rogulski , Mateusz Garbaczewski oraz Adrian Dziubałtowski mogą być dumni , że zostali zaproszeni na 7.Festiwal Filmoteki Szkolnej.

I.Stępniewska

Fotoreportaż z 7.Festiwalu Filmoteki Szkolnej w gazetce szkolnej „ Z Budy”