ODWIEDZIŁO NAS

Dziś41
Wczoraj75
W tym tygodniu281
W tym miesiącu1873
All182221

VCNT - Visitorcounter

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”… - Wycieczka do Auschwitz

29 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy I, II i III gimnazjum pod opieką pani Edyty Grzywacz i pani Izabeli Piekarskiej uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Miejsce to pozostawiło niezatarte wspomnienia.
Przywitał nas znany wszystkim napis na bramie wejściowej: ,,Arbeit macht frei”, co w sensie przenośnym było prawdą, bowiem oznaczało śmierć. Później zwiedzaliśmy kolejne bloki, a w nich gabloty z eksponatami, które pozostały po więźniach obozu. Wszystko jak w wierszu Różewicza:

,,Pod czystymi szybami
Leżą sztywne włosy uduszonych
W komorach gazowych.

Uczniowie w skupieniu, ze słuchawkami na uszach podążali za panią przewodnik, która odkrywała przed nimi zbrodnie hitlerowskie. W Auschwitz- Birkenau każdy przedmiot, kamień, zdjęcie mają swoją historię, często bardzo bolesną, ze śmiercią w tle.
Wycieczka ta okazała się wyjątkową lekcją historii. Te tragiczne wydarzenia, które rozegrały się tak dawno, odcisnęły piętno na całej ludzkości, nie pozostawiły złudzeń, że to ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”.