ODWIEDZIŁO NAS

Dziś117
Wczoraj117
W tym tygodniu501
W tym miesiącu2844
All202719

VCNT - Visitorcounter

Ciekawe zajęcia z profilaktyki

W lutym w hali Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie o godzinie 10.30 zebrały się dzieci z klas I-VI szkoły podstawowej na zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez grupę teatralną Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt.: „W krainie bajtów”. To satyryczna opowieść o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od telewizji, Internetu i gier komputerowych.
Dzieci wspaniale się bawiły, ale przede wszystkim uczyły się jak bezpiecznie i mądrze posługiwać się Internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać.

Ciekawe zajęcia z profilaktyki

W lutym w hali Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie o godzinie 10.30 zebrały się dzieci z klas I-VI szkoły podstawowej na zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez grupę teatralną Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt.: „W krainie bajtów”. To satyryczna opowieść o zagrożeniach wynikających z uzależnienia młodych osób od telewizji, Internetu i gier komputerowych.
Dzieci wspaniale się bawiły, ale przede wszystkim uczyły się jak bezpiecznie i mądrze posługiwać się Internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać.
Po spotkaniu dzieci odbyło się również przedstawienie teatralne dla młodzieży z gimnazjum, liceum i klas ponadgimnazjalnych pt.: „Punkt zwrotny”. W spektaklu młody diler co chwilę jest nagabywany albo przez klientów albo przez niecierpliwego szefa, który domaga się zwrotu pieniędzy. I jeszcze sprawa z tą młodą, co mało nie umarła. Po kilku dniach panowie spotykają się ponownie. Diler jest przerażony, musi oddać pieniądze za towar, który sam wykorzystał. Boi się, pierwszy raz w życiu odczuwa coś na kształt wyrzutów sumienia, wszystko przez tą młodą. Okazuje się, że ta młoda to siostra mężczyzny na wózku. W tym momencie diler uświadamia sobie, ze jego rozmówca był kiedyś znany w światku przestępczym. Mężczyzna rozpoczyna wyznanie- kiedyś brylował w towarzystwie, miał wielu znajomych, klientów, żył na pełnych obrotach, imprezy nigdy się nie kończyły. Ten stan przerwał dopiero trzask gniecionej blachy i potworny, trwający kilka tygodni ból. Od prawie sześciu lat przykuty jest do wózka, dawni znajomi jakoś znikli, ten wózek to towarzysz jego doli. Wyznaje młodemu dilerowi, jak złudna i krucha jest jego kariera i przepowiada rychły jej koniec. Widzi jednak szansę na uratowanie młodego człowieka, bo on już też widzi twarze.. Twarze osób, które już nie żyją, bo przedawkowały, twarze osób, które pogrążyły się w nałogu. To krzyk sumienia, wyrzuty, które zakłócają pozorny spokój ducha. Spotkanie tych dwojga młodych ludzi to tytułowy punkt zwrotny
Spektakl nie miał jednoznacznego zakończenia. Diler udał się na terapię odwykową. Czy uda mu się zakończyć ją pomyślnie? Czy powróci do nałogu? Ten scenariusz dopisze samo życie.
Zaprezentowane losy bohaterów są pewnego rodzaju parabolą, taki los może spotkać każdego. Prawdziwą zmorą naszych czasów są uzależnienia od alkoholu, po papierosy, narkotyki i wreszcie dopalacze. W przypadku uzależnienia nie ma szczęśliwego zakończenia, nawet jeśli człowiekowi uda się pokonać nałóg, to i tak pozostanie kaleką emocjonalnym, społecznym albo psychicznym. Statystyki są przerażające, udaje się to jedynie 15 osobom na 1000. Przedstawione sytuacje wywołują pewną refleksję- czy warto? Oczywiście, że nie. Przykład niepełnosprawnego obnaża mechanizmy, jakie rządzą procesami uzależnień. To świat pozornego luzu, chwilowego dobrego samopoczucia, życzliwości, udawanej bliskości. Problemy zaczynają się, gdy świat realny jest nie do zniesienia, coraz częściej trzeba poprawiać sobie nastrój. To już jest równia pochyła. Stamtąd już krok do uzależnienia, chyba ze w życiu człowieka nastąpi jakiś punkt zwrotny.
A.K.