ODWIEDZIŁO NAS

Dziś2
Wczoraj74
W tym tygodniu2
W tym miesiącu2
All191806

VCNT - Visitorcounter
FilmotekaPrywatna w Warszawskiej Szkole Filmowej
Już po raz drugi członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie zostali nagrodzeni udziałem w Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W 6. edycji wydarzenia, które odbyło się w dniach : 11- 12 czerwca ; wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Do Warszawy przyjechało ponad 150 uczniów z 39 szkół oraz 50 pedagogów z całej Polski. Festiwal to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności.

Prywatna w Warszawskiej Szkole Filmowej

Już po raz drugi członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie zostali nagrodzeni udziałem w Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W 6. edycji wydarzenia, które odbyło się w dniach : 11- 12 czerwca ; wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Do Warszawy przyjechało ponad 150 uczniów z 39 szkół oraz 50 pedagogów z całej Polski. Festiwal to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności.

Członkowie DKF z Prywatnego Gimnazjum w Opocznie oraz Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie stawiają na rozwój i poszukiwanie nowych wyzwań. W br. szkolnym wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej , Wirtualnym Festiwalu „Kulthurra!” oraz ukończyli kurs internetowy Filmoteki Szkolnej. Przez cały rok szkolny prowadzili bloga na którym dokumentowali swoje działania. Oprócz tego uczestniczyli w konkursie filmowym i fotograficznym Starostwa Powiatowego w Opocznie , z którego jeden z uczniów : Bartłomiej Stępniewski z klasy III gimnazjum wrócił z wyróżnieniem za film :” Więzienie w Opocznie”. Bartek jest również autorem filmu pt.: „Szkoła wokół mnie”. Uczestnicy zajęć filmowych zagrali ponadto w filmie „ Janko Muzykant” , który zaprezentowali podczas tegorocznego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Opoczyńskiego. Członkowie DKF znaleźli również czas na Nocny Maraton Filmowy „ Wieczór z Oskarem” . Wszystkie wymienione wyżej działania stanowiły realizację programu własnego : „Dyskusyjnego Klubu Filmowego”, nauczycielki w ZSPryw. w Opocznie - Iwony Stępniewskiej oraz projektu : „ Filmoteka Szkolna. Akcja!” Centrum Edukacji Obywatelskiej .Wywiązanie się ze wszystkich działań zaowocowało otrzymaniem zaproszenia festiwal.
Otwierając 6. Festiwal Filmoteki Szkolnej Maciej Ślesicki, Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej mówił :
„ Bardzo się cieszę, że znowu się spotykamy. Myślę, że jeżeli coś się dzieje z pasji, to jest wspaniałe i to prowadzi do sukcesu. Chciałbym, żeby kino Elektronik było wasze. Mam pomysł, żeby za rok stworzyć tutaj duży festiwal złożony z waszych filmów”
Z kolei Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kierujący Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji , zabierając głos zwróciła uwagę :
„ Tegoroczny Festiwal Filmoteki Szkolnej jest szczególny, nie tylko ze względu na rekordową liczbę uczestników. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej udało się stworzyć sieć siedemnastu Pracowni Filmoteki Szkolnej – to miejsca, które mam nadzieję, będą pomagać edukacji filmowej w całej Polsce – mówiła.
Edukacja filmowa w polskich szkołach nie byłaby możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycieli. - To, co robicie w szkołach z uczniami jest naprawdę wyjątkowe. Mam wrażenie, że niewiele jest krajów na świecie, gdzie jest równie dobrze rozwinięta edukacja filmowa. Jest to wielka zasługa PISF, który od 10 lat poza tym, że wspiera polską kinematografię, zajmuje się również edukacją filmową – podkreślała Alicja Pacewicz, wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dyskusja o filmach w kinie Muranów
Pierwszego dnia festiwalu 11 czerwca w kinie Muranów młodzież rozmawiała z krytykami - Kają Klimek i Błażejem Hrapkowiczem o oglądanych filmach. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej "Skrytykuj.pl" promującej świadomą dyskusję o kinie wśród nastolatków.

Warsztaty w Kinie Elektronik i Warszawskiej Szkole Filmowej
12 czerwca uczniowie spotkali się w Warszawskiej Szkole Filmowej i Kinie Elektronik z reżyserami, aktorami, operatorami i krytykami filmowymi. Podczas 12-minutowych rozmów przy stolikach tematycznych młodzież mogła porozmawiać z zaproszonymi ekspertami m.in. o pracy nad realizacją filmu oraz o tajnikach ich zawodu.
Z młodzieżą z całej Polski rozmawiali w tym roku: Magda Bryll, Magdalena Czerwińska, Sebastian Fabijański, Krzysztof Hejke, Błażej Hrapkowicz, Kaja Klimek, Piotr Kucia, Wojciech Rawecki, Marta Stróżycka i Tomasz Wasilewski.

Uczestnicy o festiwalu :
Szymon Gwadera : „Festiwal Filmoteki Szkolnej można bez dwóch zdań określić „wspaniałym ukłonem w stronę młodzieży”. Jest to bowiem niepowtarzalna okazja, by poznać wielu ludzi związanych z polską kinematografią. Aktorzy, reżyserzy, czy krytycy, którzy zjeżdżają tego dnia do Warszawy pobudzają wyobraźnię młodych, spragnionych wiedzy kinomaniaków. Intensywność zdarzeń, których uczestnikami byliśmy, nie miała granic. Jako osoba „świeża”- nigdy wcześniej nie będąca na tego typu eventach odniosłem wrażenie , że wszystko kręciło się wokół gości-czyli Nas. Grupki miały być zwarte i chętne. Było nas trzech :Bartek Stępniewski, Jakub Wlazło i Szymon Gwadera (czyli ja).
Dzięki zaangażowaniu nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie
- Iwony Stępniewskiej, mogłem uczestniczyć w bardzo owocnym projekcie i zdobyć nowe doświadczenie. Tegoroczny Festiwal Filmoteki Szkolnej oceniam na plus. Te dwa dni były niezwykle intensywne . Bez wątpienia nie przegapię następnego festiwalu, ponieważ inicjatywa i skala działań, jakie on obejmuje są imponujące i szkoda byłoby przeoczyć wspaniałą okazję do dobrej zabawy i zdobywania wiedzy.”

Bartłomiej Stępniewski: „Cieszę się , że moja przygoda z filmem zaowocowała udziałem w festiwalu. To niezwykłe przeżycie móc dzielić się swoimi pasjami z innymi , jednocześnie poznając innych pasjonatów- profesjonalistów. Podczas tych dwóch dni wiele się nauczyłem.

Jakub Wlazło : „Festiwal Filmoteki Szkolnej oceniam na plus .Zachęcił mnie do częstszego odwiedzania kin i tworzenia własnych produkcji. Poza tym poznałem wielu ludzi, którzy jak ja - nie tylko siedzą grzecznie w szkolnych ławkach w określonych godzinach, ale także robią coś więcej i próbują się rozwijać. Pozytywnym punktem imprezy było także spotkanie na żywo z ekspertami zajmującymi się wspomnianą dziedziną sztuki. Mogłem w praktyce poznać tajemnice ekranizacji”.

FilmotekaNa zdjęciu : Alicja Pacewicz ( wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej) , Anna Sienkiewicz-Rogowska( Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz Maciej Ślesicki (Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej ) wraz z uczniami Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie , członkami Dyskusyjnego Klubu Filmowego : Szymonem Gwaderą, Bartłomiejem Stępniewskim , Jakubem Wlazło oraz nauczycielką języka polskiego : Iwoną Stępniewską
PRZED KINEM ELEKTRONIK PRZY WARSZAWSKIEJ SZKOLE FILMOWEJ


Reportaż z 6.Festiwalu Filmoteki Szkolnej w gazetce szkolnej „ Z Budy” dostępny na stronie:
http://www.juniormedia.pl/

I.Stępniewska